Hormon szczęścia – jak go pobudzić?
17 września, 2021Fiodor Dostojewski pisał w „Biesach”, że „człowiek jest nieszczęśliwy tylko dlatego, że nie wie, iż może być szczęśliwy” – czy miał rację?
Szczęście wydaje się czymś ulotnym i zależnym od różnych czynników, na które nie mamy wpływu.
Tymczasem nauka udowadnia, że szczęście jest w zasięgu każdego z nas – poznaj 12 sposobów, za pomocą których możesz na co dzień generować hormony odpowiedzialne za doskonałe samopoczucie.
Zainspiruj się i… bądź szczęśliwa już dziś!



Hormony szczęścia – jak je pobudzić?
Chyba żadnemu innemu tematowi nie poświęcono tyle uwagi w filozofii, literaturze i sztuce, co poszukiwaniom szczęścia w życiu.
Szczęścia pragnie każdy z nas, tymczasem często zapominamy, że odczuwanie zadowolenia i radości w życiu ma związek z konkretnymi reakcjami hormonalnymi zachodzącymi w naszym organizmie.
Endorfiny to hormony szczęścia, które uwalniają się w naszym ciele m.in. podczas porodu, wysiłku fizycznego lub po zjedzeniu czekolady.
Poznaj 12 sposobów na pobudzenie hormonów szczęścia!
1. Śmiej się na zdrowie!
Śmiech to zdrowie i… szczęście. Pobudza endorfiny i wprawia nas, niemal natychmiast, w doskonały nastrój.
Wystarczy, że przypomnisz sobie zabawną scenę z ulubionego filmu, by uśmiech samoistnie pojawił się na twarzy.
Gdy masz kiepski nastrój, spróbuj zmusić się do zwykłego uśmiechu lub głośnej salwy radości – już po chwili poczujesz się lepiej i zaczniesz śmiać się sama z siebie.
Na podobnej zasadzie działa tzw. terapia śmiechem, joga śmiechu oraz kluby śmiechu, gdzie śmiech wykorzystywany jest jako lekarstwo i wsparcie w procesie zdrowienia.
Oglądaj ulubione komedie, kabarety, czytaj dowcipy – skorzystaj z tej darmowej i radosnej terapii już dziś!
UŚMIECHNIJ SIĘ DO SIEBIE W LUSTRZE : )
HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
2. Uprawiaj sport!
Wysiłek fizyczny to najprostszy sposób na uruchomienie niemałej dawki hormonów szczęścia, które potrafią się utrzymywać w organizmie nawet przez kilka godzin.
Dynamiczny ruch wyzwala endorfiny, czego przykładem może być tak popularna już „euforia biegacza”.
Mózg produkuje hormony szczęścia w reakcji na długotrwały, intensywny wysiłek, który odbiera jako sytuację stresową.
Wyprodukowane hormony mają za zadanie ją załagodzić, przynieść ulgę w bólu i komfort psychiczny – tak dzieje się np. w trakcie porodu.
Podczas uprawiania sportu wydziela się dopamina – hormon motywacji i wytrwałości oraz serotonina, która dodaje energii i poprawia humor. Jeśli chcesz, by dobre samopoczucie towarzyszyło Ci każdego dnia, koniecznie zaplanuj regularną aktywność fizyczną w swoim grafiku.
- Przytulanie
Przytulanie to nie tylko źródło przyjemności, ale i zdrowia. Uwalnia oksytocynę uważaną za hormon szczęścia, redukuje poziom stresu i uspokaja.
Udowodniono naukowo, że dzieci, które nie są przytulane, mają słabszą odporność i wolniej się rozwijają.
Z kolei osoby dorosłe, które przytulają się wielokrotnie w ciągu dnia, żyją znacznie dłużej.
Co ciekawe – taką samą moc ma przytulanie się do ludzi, jak i do ukochanych zwierząt, a w przypadku dzieci – także do pluszaków i kocyków. Nie zwlekaj – przytul się już teraz!
HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
- Seks
Akt miłosny to jeden z najintensywniejszych bodźców wyzwalających hormony szczęścia.
Podczas seksu ciało wyzwala oksytocynę, zwaną hormonem przywiązania i miłości, która uwalnia się w odpowiedzi na sygnały płynące z kobiecych i męskich narządów płciowych.
Towarzyszy orgazmowi, wprowadzając nas w przyjemny błogostan, euforię i odprężenie.
Seks uznawany jest za naturalny antydepresant, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i poczucie szczęścia na co dzień.

ZAPAL ŚWIECE, STWÓRZ PRZYJEMNĄ ATMOSFERĘ
SPRAWDZĄ SIĘ OLEJKI O BARDZO PRZYJEMNYM, KOJĄCYM ZAPACHU

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
5. Relaks
Każda z nas ma swoje sprawdzone sposoby na odpoczynek i ulubione rytuały relaksacyjne, które pomagają zredukować stres i wprawiają nas w doskonały nastrój.
Długie, odprężające kąpiele, zabiegi pielęgnacyjne, masaże, aromaterapia, gotowanie, szydełkowanie czy też pisanie pamiętnika.
Każda z tych czynności, które nas relaksują, przyjemnie angażują i pozwalają zapomnieć o otaczającym świecie, może wprowadzić nas w stan euforii.

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
6. Medytacje, mantry i modlitwy pobudzają hormon szczęścia
Praktyki duchowe mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i poziom hormonów szczęścia, jaki odczuwamy na co dzień. Naukowcy dowodzą, że u osób, które regularnie, codziennie poświęcają chociaż 10 minut na medytację lub modlitwę, zachodzą zauważalne zmiany w mózgu.
Praktyki duchowe przede wszystkim obniżają poziom hormonów stresu we krwi, uspokajają, wyciszają, poprawiają pamięć i koncentrację oraz jasność myślenia. Przywracają równowagę, wyzwalają uczucie wdzięczności, bezwarunkowej miłości i szczęścia.
Śpiewanie mantr z kolei posiada oczyszczającą i uzdrawiającą moc na poziomie energetycznym. Mantry wprowadzają umysł na wyższe częstotliwości, uwalniają od stresu, lęków i ciążących myśli, oczyszczają serce i umysł, przywracają poczucie spokoju i lekkości istnienia.
BUDDYJSKI PRZEPIS NA SZCZĘŚCIE >>>

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
7. Bliskość natury
Bliski kontakt natury, jak i spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Czasami wystarczy krótki spacer, obserwacja nieba lub piknik w parku, by wyraźnie odczuć przypływ pozytywnej energii.
Przebywanie na łonie natury to jak powrót do naszych korzeni, do zdrowia i życiodajnej energii – natura to nasze naturalne środowisko, które zostało wyparte i zastąpione przez betonowe osiedla miast.
Nie bez powodu zaleca się przytulanie drzew lub zażywanie „leśnych kąpieli” jako element terapii przywracającej równowagę i zdrowie naszym organizmom.
Uczucie szczęścia i błogości towarzyszy nam bardzo często, gdy wpatrujemy się w morskie fale, leżymy na plaży, spacerujemy po lesie lub kontemplujemy górski krajobraz.
Warto korzystać z energii i hojności natury każdego dnia!
HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
8. Zdrowa dieta pobudza hormony szczęścia
Zdrowe, pyszne posiłki, pełne wartości odżywczych zdecydowanie wpływają na nasze samopoczucie – wywołują falę przyjemności, sytości i energii.
Czekolada nie bez powodu nazywana jest antydepresantem – zawiera pokaźną dawkę magnezu, który poprawia nastrój oraz tryptofanu i węglowodanów, które stymulują wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia.
Jedzenie pikantnych potraw również pobudza hormony szczęścia – endorfiny uruchamiają się bowiem w reakcji na charakterystyczne uczucie pieczenia, które odbierane jest przez mózg jako ból.
Między innymi dlatego warto wybierać ostrzejsze dania podczas zimowych, chłodnych i depresyjnych dni.

WYBIERZ GŁOŚNIK W ULUBIONYM KOLORZE
CIESZ SIĘ MUZYKĄ, PODKASTAMI, AUDIOBOOKAMI W DOWOLNYM MIEJSCU
HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?

9. Muzyka i książka
Rozpoczynaj dzień od ulubionej playlisty! Trudno znaleźć prostszy i bardziej efektywny sposób na doskonały początek dnia niż przyjemna, energetyczna muzyka sącząca się z głośników podczas porannej toalety i śniadania.
Muzyka potrafi bardzo szybko podnieść poziom naszej energii, wprowadza nas w stany euforii i odprężenia.
Badania naukowe dowodzą, że działa na ludzki mózg niczym czekolada – podczas słuchania przyjemnych dla ucha dźwięków wydziela się bowiem dopamina- hormon szczęścia, który uszczęśliwia nas i wprowadza w przyjemny nastrój.
10. Taniec działa na hormon szczęścia
Na podobnej zasadzie działa taniec, choć jego uszczęśliwiająca moc jest jeszcze silniejsza!
Taniec to połączenie ruchu i muzyki, czyli źródło podwójnej ilości hormonów szczęścia! Jeśli stronimy od sportu, taniec jest doskonałą, przyjemną alternatywą aktywności fizycznej.
Czasami wystarczy włączyć ulubioną piosenkę, by energia poniosła nas do tańca i uwolniła entuzjazm, którego nam brakowało!

HORMONY SZCZĘŚCIA – JAK JE POBUDZIĆ?
11. Zabawy z dzieckiem lub psem
Oksytocynę możemy stymulować w różnych sytuacjach emocjonalnych i społecznych. Należą do nich np. zabawy z dziećmi lub z czworonożnymi pupilami.
Często wzdychamy z tęsknotą za dziecięcą beztroską i niezmąconą radością okresu dzieciństwa – zaangażowanie w taką zabawę może uruchomić hormony szczęścia, przynieść zapomnienie i błogi spokój.
Czasami samo patrzenie na bawiące się dzieci lub czworonogi wywołuje w nas samoistnie poczucie szczęścia.

Tekst: Monika Laskowska-Baszak
12. Pozytywne myślenie najważniejsze w produkcji hormonów szczęścia
Dale Carnegie, autor kultowych książek z zakresu psychologii pisał, że jeśli będziesz udawał że jesteś szczęśliwy, staniesz się szczęśliwy.
Na tym polega między innymi magia pozytywnego myślenia. Naukowcy dowodzą, że osoby, które są na co dzień radosne, optymistyczne, oczekują tylko dobrych rzeczy.
Nie martwią się na zapas mają inną chemię mózgu niż osoby o pesymistycznym usposobieniu, skłonne do krytyki, narzekania, samobiczowania i lęku przed przyszłością.
Inaczej też reagują na te same doświadczenia. Miłośnicy pozytywnego myślenia zdecydowanie częściej doświadczają stanów euforii, radości, miłości i zadowolenia. Przyciągają pozytywnych, szczerych ludzi i fantastyczne wydarzenia, rozwijają się duchowo, spełniają się i cieszą życiem.
Produkcja hormonów szczęścia nie wymaga od nich specjalnego wysiłku, a to dlatego, że potrafią korzystać z życia i w sposób naturalny doświadczają stanu permanentnego szczęścia, bez względu na okoliczności, doświadczenia i przeciwności, jakie spotykają na swojej drodze.