
Sucha, czy tylko przesuszona?
21 lipca, 2009Sucha skóra nie produkuje w prawidłowy sposób tłuszczu lub jest go pozbawiona. Zaczyna się łuszczyć, rozwarstwiać, swędzi, jest szorstka, zaczerwieniona, łatwo ją podrażnić.
Zdrowa skóra zawiera w zewnętrznych warstwach (naskórku) tłuszcze, które są produkowane przez gruczoły łojowe. Stanowią one tzw. płaszcz lipidowy skóry. Lipidy na powierzchni naskórka pełnią ważne funkcje ochronne, między innymi zabezpieczają skórę przed nadmiernym wysuszeniem, przed szkodliwym działaniem substancji drażniących, przed infekcjami drożdżakowymi i bakteryjnymi. Tłuszcze biorą też udział w gospodarce wodnej naskórka i hamują parowanie wody, utrzymując prawidłową elastyczność i nawilżenie skóry.
Problem suchej skóry
Sucha skóra to przede wszystkim predyspozycja genetyczna, która polega na zaburzeniu czynności naskórka. Mówimy wtedy o atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, rybiej łusce czy po prostu suchej, szorstkiej skórze. Ważne jest, aby odróżniać taką naprawdę suchą skórę od skóry przesuszonej, czyli odwodnionej z powodu niewłaściwej pielęgnacji.
Skórą przesuszoną może stać się każdy jej rodzaj, jeżeli będziemy narażali ją na niską wilgotność powietrza, niskie i bardzo wysokie temperatury, silnie odtłuszczające kosmetyki, błędy w pielęgnacji.
Problem przesuszonej skóry dotyczy co trzeciej dorosłej osoby. Może wystąpić w każdym wieku, ale z upływem czasu staje się szczególnie kłopotliwy. Pomóc może przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja właściwymi preparatami, najlepiej kosmeceutykami dostępnymi w aptekach.
Jak możesz sobie pomóc?
Zaleca się stosowanie natłuszczających kremów i maści oraz emulsji nawilżających, zawierających ceramidy i tzw. emolienty, czyli wazelinę, eucerynę, parafinę, lanolinę. Substancje te przywrócą skórze prawidłową warstwę ochronną w postaci płaszcza hydrolipidowego.
Tłuste maści, kremy i balsamy zapobiegają parowaniu wody z naskórka i zatrzymują wilgoć. Stosowane w preparatach do skóry suchej ceramidy i nanosomy pełnią rolę nośników pozwalających na lepszą penetrację w głąb skóry i dostarczenie tam substancji aktywnych: retinoidów, estrogenów, witamin itp.
Bardzo dobry efekt wygładzenia, zmiękczenia i głębokiego nawilżenia skóry daje aplikowanie kosmeceutyków zawierających kwas mlekowy o silnie nawilżających właściwościach.
Skórze przesuszonej często towarzyszy skłonność do nadmiernego rogowacenia, dlatego w produktach do jej pielęgnacji nie powinno zabraknąć substancji złuszczających, zmiękczających i regulujących procesy rogowacenia, np. glikolu propylenowego.
Polecamy:
- Krem KERANORM stosowany dwa razy dziennie po kąpieli złuszczy, nawilży i ureguluje procesy rogowacenia skóry np. na dłoniach, stopach, łokciach czy kolanach.
- Odżywkę NANOBASE wystarczy aplikować raz dziennie, najlepiej wieczorem po kąpieli, bo dzięki nanocząsteczkom wnika bardzo głęboko, uszczelniając barierę ochronną skóry.
- Dzięki 70% zawartości tłuszczu w 30% wody LIPOBASE jest kremem nawilżającym, ale jednocześnie o natłuszczających i ochronnych właściwościach typowych dla maści.
09.06.2009
foto:istockphoto.com