
Jak zdrowo spać?
7 listopada, 2014Jak zdrowo spać?
Bez odpowiedniej dawki snu nie możemy prawidłowo funkcjonować. Niewyspane czujemy się rozdrażnione i pozbawione energii. Dla naszego organizmu ważna jest nie tylko długość ale także jakość snu. Tymczasem w nocy leżąc w łóżku, popełniamy błędy o jakich nam się nawet nie śniło.
JEDNA PODUSZKA WYSTARCZY
Jeśli w twoim łóżku znajduje się kilka poduszek, a szykując się do snu, układasz je w stos, popełniasz błąd. Osoby, które lubią, gdy ich głowa w czasie snu jest ułożona wysoko, krzywdzą swój kręgosłup. W czasie głowa powinna tworzyć linię prostą z kręgosłupem, więc nie należy jej kłaść zbyt nisko ani zbyt wysoko. Spanie w podwyższonej pozycji powoduje napięcie mięśni ramion.
ODPOWIEDNI MATERAC DO SPANIA
Większość materaców sprężynowych nie nadaje się do użycia po 10 latach. Jeśli zauważysz, że na środku materaca znajduje się lekkie wgłębienie lub leżąc, masz uczucie, że twoje ciało „zapada się", wówczas pomyśl o wymianie posłania. O tym, jak wybrać odpowiedni materac do spania, przeczytasz tu.
DLACZEGO NIE WARTO SPAĆ NA BRZUCHU?
Dla niektórych osób spanie na brzuchu to najwygodniejsza pozycja. Niestety, nie jest ona zbyt zdrowa. Ponieważ leżąc w ten sposób, mamy problemy ze swobodnym oddychaniem, mimowolnie przekręcamy głowę, napinając tym samym mięśnie karku.
REGULARNE GODZINY ZAŚNIĘCIA
Jeśli jednego dnia chodzisz spać o północy, a drugiego przed dziesiątą wieczorem, twój naturalny zegar biologiczny ulega zaburzeniu. Warunkiem zdrowego snu jest ustalenie rutyny – kładziemy się do łóżka każdego dnia mniej więcej o stałej porze. Wówczas nie będziesz miała problemów z naturalnym zasypianiem, ani budzeniem się.
KOŁDRA, KTÓRA PRZEPUSZCZA POWIETRZE
Grubość kołdry powinna być dopasowana do pory roku. Niezależnie od tego, czy noce są mroźne czy krótkie i ciepłe, kołdra nie może być zbyt ciężka. Ważne, by była elastyczna i przepuszczała powietrze, wówczas nie będziemy się w nocy pocić. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się kołdry wełniane, gdyż świetnie sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem.
WYWIETRZONA SYPIALNIA
Przed snem zawsze wywietrz sypialnię. Wieczorem okno warto otworzyć, jeśli na dworze panuje mróz. Temperatura powietrza w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni. Zimą często popełniamy ten sam błąd – na noc rozkręcamy kaloryfer. Przez co budzimy się w nocy, zasycha nam gardle, bo powietrze jest bardzo suche, a rankiem mamy podpuchnięte oczy.
(mb)
Foto: 123 RF
ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:
5 domowych sposobów na zniszczone włosy