
Czy jestem fit? Jak to sprawdzić?
19 kwietnia, 2018Zanim udzielisz sobie odpowiedzi na to pytanie, zastanów się, czy wiesz, co to oznacza? Być „fit” to nic innego jak być zdrowym i sprawnym
Sprawdź, czy jesteś sprawna
Sprawność fizyczna to umiejętność bezproblemowego radzenia sobie z podstawowymi zadaniami, jakie stawia przed tobą życie, a właściwie życie, jakie wiedli… nasi przodkowie.
Jakie wymagania stawia nam życie w obecnej chwili? Właściwie każdy ma tyle siły, by otworzyć drzwi samochodu, przekręcić kluczyk w stacyjce, kręcić kierownicą (ze wspomaganiem oczywiście), wciskać przyciski na pilocie telewizora albo w windzie… Cywilizacja nas rozpieściła i niestety osłabiła. Dlatego nie można powiedzieć, że dobrą formę ma ten, kto radzi sobie z codziennym życiem w dzisiejszych czasach. Wyobraź sobie teraz, że cofasz się w czasie. Aby przeżyć musisz wyciągać wodę ze studni i nosić ją w wiadrach na własnych barkach, gonić po lesie za zwierzyną i przynosić ją do domu. Czy wykonanie tych zadań byłoby dla ciebie męczące?
Co to znaczy być fit?
Na sprawność fizyczną składa się kilka podstawowych elementów. Są to siła, wytrzymałość czyli kondycja i elastyczność ciała. Jeśli ćwiczysz regularnie na siłowni, ale nie dbasz o kondycję i nie rozciągasz się, nie jesteś fit, nawet, jeśli potrafiłabyś niczym Atlas dźwigać nieboskłon. Jeśli masz tak elastyczne ciało, że potrafisz je zawiązać na supeł, ale nie przebiegniesz kilkuset metrów bez zadyszki i nie poradzisz sobie z założeniem nowej butli do dystrybutora z wodą, nie jesteś fit.
Fit jesteś tylko wtedy, gdy twoje ciało jest elastyczne, ale silne, a przy tym nie robi na nim wrażenia dłuższa (niż do autobusu ) przebieżka. Planując trening, który ma cię uczynić fit trzeba pamiętać więc o tym, aby zawierał zarówno ćwiczenia wzmacniające mięśnie jak i kondycyjne oraz rozciągające.
Wyznacz sobie cel
Dobór konkretnych ćwiczeń kondycyjnych (maszyn i metod treningowych), siłowych (maszyn, przyborów, liczby powtórzeń i serii) i rozciągających powinien być indywidualny dla każdego człowieka. Zastanawiając się nad tym, na co się zdecydować, trzeba brać pod uwagę dodatkowe, osobiste cele, którymi mogą być budowanie masy mięśniowej, ujędrnianie ciała, odchudzanie albo np. przygotowanie do udziału w biegu masowym.
Dodatkowo warto wybierać to, co sprawia przyjemność, bo tylko wtedy masz szansę na to, że nie staniesz się ofiarą słomianego ognia i wytrwasz w regularnych ćwiczeniach. A ćwiczyć można na niezliczoną ilość sposobów, więc każdy z pewnością znajdzie coś, co nie tylko pozwoli osiągnąć wyznaczone cele, ale uczyni go sprawniejszym i zadowolonym. Zapamiętaj: trening powinien być nie tylko skuteczny, ale i przyjemny. To da się pogodzić!
Foto: Istockphoto.com