
Najlepsze filmy na Halloween
18 października, 2016Kto powiedział, że w Halloween trzeba się bać, a horrory muszą być straszne i przyprawiać nas o nieprzyzwoicie nieprzyjemny dreszczyk przerażenia? Przygotowaliśmy listę horrorów z pogranicza gatunków, mieszkanki komedii i filmu grozy, w sam raz na jesienny wieczór z kubkiem gorącej herbaty lub efektownym i prostym w przygotowaniu drinkiem halloweenowym.
1. Rodzina Addamsów (1991)
Ekranizacja jednego z najpopularniejszych amerykańskich komiksów. Adaptacja Barry’ego Sonnenfelda to opowieść o pewnej ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w domu na odludziu. Głową rodziny jest Gomez Addams z uwodzicielskim, hiszpańskim wąsikiem w stroju à la Rudolf Valentino. Uroczy amant o trupiobladej cerze do szaleństwa kocha swoją żonę, Morticię, damę w czerni o fatalnym usposobieniu. Dzieci Addamsów Pugsley i kilkunastoletnia Wednesday są nie mniej ekscentryczne. Cała przerażająca rodzina upodobała sobie wszystko co ma posmak grozy i zła. Film jest absolutnym klaskiem czarnej komedii, a najmroczniejsze charaktery śmieszą absurdalną powagą i wszechobecną przesadą.
2. Mroczne cienie (2012)
Horror według Tima Burtona mógł wyglądać inaczej, tym razem reżyser uraczył nas filmem grozy, znacznie bardziej bezpiecznym i zachowawczym niż zwykle. Wspominając Sok z żuka (1988) moglibyśmy spodziewać się świata o wiele bardziej komicznego i pełnego ironii. Mimo to Mroczne cienie bawią i cieszą oko genialną obsadą i kolorem lat 70., w których to rozgrywa się akcja filmu. W główną rolę zabawnego, schizofrenicznego wampira wcielił się sam Johnny Depp, odgrywając mroczną farsę w stylu Kapitana Jacka Sparrow’a. Na ekranie oglądamy historię ukaranego przez mściwą wiedźmę Barnabasa, który wstaje z grobu po dwustu latach i trafia w samo centrum szalonych lat 70., których zupełnie nie rozumie i które zupełnie nie pasują na scenerię filmu grozy.
3. Gnijąca Panna Młoda (2005)
Skoro Tim Burton to i znakomita animacja. Tej pozycji nie mogło zabraknąć na Halloweenowej liście filmowych absurdów. Doskonała animacja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Film cieszy oko i zaskakuje niebanalną, ale ckliwą i nieco straszną historią. Główny bohater, Victor przypadkiem oświadcza się nieżyjącej dziewczynie. Nieboszczka owładnięta klątwą porywa młodzieńca ze sobą do świata zmarłych, by tam go poślubić na wieczność. Ale w Burtonowskiej wersji gnijąca panna młoda jest piękna w swojej brzydocie, szkielety tańczą w rytm odgrywanych przezkościstych pobratymców jazzowych kawałków, a w trupim świecie jest znacznie więcej życia i koloru niż na szarej powierzchni.
4. Miasteczko Halloween (1993)
Spośród animowanych halloweenowych klasyków koniecznie trzeba zobaczyć Miasteczko Halloween. Dyniowy Król, znudzony rutyną obchodów święta zmarłych, postanawia porwać Świętego Mikołaja i zająć jego miejsce. Animowane szkielety, już nie tak przyjazne i dobroduszne jak w świecie Gnijącej Panny Młodej, realizują przerażającą wizję kościstego władcy. Kolejna doskonała animacja poklatkowa zrealizowana przez mistrza ekranowego dziwactwa Tima Burtona, zachwyca nie tylko świetną oprawą wizualną, ale również muzyką, którą napisał Danny Elfman, nadworny kompozytor reżysera i współtwórca soundtracków do największych filmowych hitów.
Sprawdź pomysły na przyjęcie na Halloween.
5. Hocus Pocus (1993)
Historia trzech demonicznie zabawnych czarownic w filmie z gatunku familijnych. W główne role wcielają się znakomicie Bette Milder, Sarah Jessica Parker i Kathy Najimy. Doskonałe kreacje aktorskie cudacznych wiedźm i komizm sytuacji sprawia, że oglądamy sympatycznie straszną komedię w stylu lat 90.
Damy strasznego trio z Salem zostają skazane na śmierć, jednak tuż przed egzekucją udaje im się rzucić zaklęcie, które wskrzesi je po trzech wiekach w Halloweenową noc. We współczesnym Massachusetts zbudzone ze snu muszą zapolować na pewne rodzeństwo nastolatków, do złudzenia przypominających ofiary wiedźm sprzed trzech wieków. Siostry mają bardzo mało czasu, a realizacji zadania nie sprzyjają wynalazki XX wieku. Za środki transportu zdeterminowanym czarownicom posłużą odkurzacze i mopy, a jeśli nie zdążą dopełnić klątwy w magiczną noc, znikną na zawsze.
Sprawdź przekąski na Halloween.
6. Rocky Horror Picture Show (1975)
To film pod każdym względem kultowy. Od lat bawi i cieszy publiczność, a jego niesłabnąca popularność wciąż mnoży fanów niezwykłej produkcji. Za oceanem film doczekał się iście ceremonialnej otoczki, grany w kinach nieprzerwanie niemal ćwierć wieku, zyskał oddane grono wielbicieli. Rocky Horror Picture Show to fantastyczna mieszanka komedii, horroru i musicalu. Do tajemniczego zamku, zamieszkiwanego przez groźnego doktora Frank-N-Furtera, pewnej nocy trafiają Janet i Brad, którym zepsuł się samochód. Para stanie się świadkiem stworzenia przez doktora idealnego kochanka Rocky’ego Horrora. Ironiczna gra z konwencją, kicz i groteska spotykają się tutaj z genialnymi kreacjami aktorskimi. Na szczególne oklaski zasługuje Tim Curry, który stworzył postać demonicznego Doktora i Susan Sarandon wcielając się w postać żony, która staje się później gwiazdą spektaklu naukowca.
7. Wysyp żywych trupów (2004)
Tutaj angielski humor miesza się z klasycznymi motywami amerykańskiego horroru lat 80. Okazuje się, że oprawienie tradycyjnych wzorców filmu grozy w absurd i specyficzne poczucie humoru Brytyjczyków może przynieść niezły efekt. Liczne nawiązania i filmowe aluzje sprawiają, że odbywamy komiczną podróż przez historię kina, odkrywając kolejne smaczki i konwencje zaczerpnięte wprost z najlepszych blockbusterów i kultowych horrorów. Głównym bohaterem strasznej opowieści jest Shaun, życiowy nieudacznik i niedorajda, którego rzuca dziewczyna. Kiedy jego miasto zostaje opanowane przez armię zombie, mężczyzna postanawia udowodnić wszystkim, że potrafi zmienić się na lepsze.
8. Krwawa uczta (2005)
Na koniec propozycja bardzo specyficzna – przedziwny komediowy horror, który powstał jako rezultat niezwykłego reality show Bena Afflecka i Matta Damona. Emitowany na HBO Project Greenlight otwierał drogę młodym twórcom amatorom, produkując najlepsze, wyłonione w konkursie scenariusze. W jednym z sezonów swój eksperymentalny debiut zrealizował Marcus Dunstan i Patrick Melton. Efektem ich pracy był genialny horror pełen masakry w stylu gore, pokręconego humoru i wartkiej akcji. Klienci położonego na odludziu baru zmuszeni są walczyć o przetrwanie gdy w okolicy pojawiają się agresywne potwory. Twórcy na swojej filmowej uczcie serwują sporą dawkę humoru i niewybrednej ironii, racząc nas lejącą się litrami sztuczną krwią, fantomami ludzkich szczątków i zmasakrowanych części ciał, tak potworów jak i bohaterów nieszczęsnych wydarzeń. W swoim absurdzie film najbardziej przeraża obrzydliwością i przesadą, a groteskowa konwencja sprawia, że straszne wydarzenia zaczynają bawić. To szczególna pozycja na halloweenowy wieczór, zwłaszcza dla zapalonych kinomanów i wielbicieli eksperymentalnych produkcji z pogranicza klasy B.
Opracowanie: Maja Nowakowska