
Moje pierwsze biurko
1 sierpnia, 2015Przedszkolny i szkolny start to pierwszy krok ku dorosłości. A wiąże się to z rozpoczęciem nauki, najpierw poprzez zabawę, by później coraz śmielej zdobywać świat.
Iwona Poniewierska
Rysowanie, malowanie, lepienie, pisanie, wycinanie to często ulubione czynności przedszkolaków. Najlepiej, by nasz mały artysta oddawał się tym zajęciom przy biurku. Bo im wcześniej zadbamy o dobre nawyki malca i zdrową postawę, tym lepiej. A dobrze zorganizowane miejsce do pracy i zabawy pomoże mu się skupić.
W kącie, czy w rogu ?
To, gdzie ustawimy biurko zależy wyłącznie od nas samych. Jednak, jak zgodnie twierdzą specjaliści, warto zadbać o to, aby siedzący przy nim maluch miał dostęp do światła. Z tego też powodu warto postawić go tuż przy oknie, gdzie dostęp do światła jest nieograniczony. A wieczorem, kiedy będzie już ciemno – zapalić lampkę ustawioną na parapecie lub po stronie przeciwnej do ręki, którą pisze dziecko (praworęczni po lewej, leworęczni – po prawej).
Zdrowo i bezpiecznie
Aby nauka przy szkolnym biurku nie nadwerężyła kręgosłupa naszych milusińskich, warto zadbać o zachowanie odpowiedniej postawy podczas pracy. Nieocenione w tym względzie będą ortopedyczne krzesła, jednak ze względu na niecodzienny sposób siedzenia na nich (nierzadko w pozycji klęczącej), możemy mieć problemy z przekonaniem o ich skuteczności malucha. Bez względu na to, czy wybierzemy dla pociechy standardowe krzesło obrotowe czy też skórzany fotel ze wzmocnieniami w części krzyżowej lub wkładką masującą, zadbajmy o odpowiednią wysokość zarówno samego biurka jak i fotela, na którym nasze dziecko będzie siedziało. Zatem kupując krzesło zwróćmy uwagę na to, czy nogi dziecka dotykają podłogi (stopy dziecka podczas siedzenia powinny opierać się o podłogę . O ile większość krzeseł ma regulowaną wysokość, o tyle taką funkcje posiadają tylko nieliczne biurka. W przypadku małych (wiekowo) lub niskich dzieci kupmy więc stolik przeznaczony dla ich przedziału wiekowego. A jeśli już musimy kupić meble na wyrost, zaopatrzmy się dodatkowo w podkładkę pod nogi, która nie tylko umożliwi malcowi dostanie się na krzesło ale także będzie stanowić stabilne oparcie dla małych nóżek.
Dla każdego coś innego
Kupno biurka wydaje się pozornie proste. Czy jednak blat i cztery nogi spełniają oczekiwania dziecka w każdym wieku ? Gdzieś przecież trzeba schować zeszyty i kartki do rysowania, kredki oraz mnóstwo innych przyborów papierniczych. Można oczywiście dokupić do posiadanego biurka komódkę z szufladami, ale można także od razu zdecydować się na kompletny wyrób. Który, o ile posiada dodatkowo półkę na komputer, starczy naszym milusińskim na długie lata. I zapewni nie tylko wygodę ale także ułatwi utrzymanie porządku – sprzyjającemu koncentracji i skupieniu.
Spójna całość
Kącik przedszkolaka i ucznia to oczywiście nie tylko biurko. Niezbędnym elementem wyposażenia kącika dziecka są także regały, w których mali naukowcy mogą chować książki i zeszyty, najlepiej z szufladami, do których mogą wkładać papiernicze przybory i swoje dziecięce skarby.
Niezmiernie istotna kwestią jest także wystrój wnętrza, w którym maluchy będą się uczyć. Na koncentrację wpływa bowiem także kolor ścian i mebli oraz wystrój całego dziecięcego pokoju. Przed rozpoczęciem nauki warto zadbać, aby w dziecięcym królestwie panował ład i porządek a wszystkie zabawki były poukładane. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy pokój jest przemyślany pod kątem organizacyjnym i każda rzecz ma swoje miejsce.
Bezpieczny „pstryczek – elektryczek”
- Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się komputer, zadbajmy, aby wychodzące z niego i innych urządzeń kable były uporządkowane. Pomocne w tym względzie będą plastykowe osłony, łączące przewody w jedną całość.
- Pamiętajmy o poinformowaniu dziecka o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Przedszkolak powinien wiedzieć, że zalanie oranżadą klawiatury może spowodować zwarcie, a włożenie długopisów do otworów gniazdka – porażenie prądem.
- Zamontujmy bezpieczne dla dzieci gniazdka z osłonami torów prądowych lub alternatywnie uprawniające klucze i plastykowe zatyczki, zabezpieczające przed skutkami działania prądu.