
14 sposobów na nudę w podróży
23 października, 2016Gdy wszystkie czerwone i srebrne samochody na drodze już dawno zostały policzone, a piosenki zaśpiewane, na pewno z ust malca padnie oświadczenie: „Nuuudzę się!” A to, jak wielu z nas wie, nie wróży nic dobrego. Dlatego szybko zajmijmy pociechę wciągającą zabawą.
Teresa Majkowska
Zatem oprócz walizek, jedzenia, napojów i innych niezbędnych w podróży rzeczy, musimy zadbać o zabawy, by w sytuacji kryzysowej móc niczym z czarodziejskiego kapelusza wyciągnąć kolejny pomysł na to, czym zająć znudzone dziecko.
1. Torba z zabawkami
Pakując bagaże, do osobnej torby włóżmy zabawki dla naszej pociechy. Zróbmy to wówczas, kiedy malec nas nie widzi – łatwiej będzie go zaskoczyć w czasie podróży. Z domowych zabawek warto zabrać w podróż takie, którymi dziecko dawno się nie bawiło lub co do których mamy pewność, że jeszcze nie znudziły się naszej pociesze. Nie może zabraknąć książeczek (najlepiej interaktywnych, gdzie maluch może bawić się naklejkami, rysować szlaczki, kolorować), przydatne będą również lalki lub maskotki, które można ubierać, pacynki (nawet w samochodzie można urządzić przedstawienie), tabliczka ze znikopisem.
2. Uczymy się znaków drogowych
Maluchy bardzo lubią to zajęcie i bez trudu przyswajaja sobie nowe informacje. Jadąc samochodem lub autobusem opowiadajmy, jaki znak co oznacza. Później, mijając konkretny znak, pytajmy, co on oznacza i jak należy się w związku z tym zachowywać.
3. Wymyślamy historyjki
Tematów do wymyślania historyjek może być nieskończenie dużo. „Gdzie dojedziemy, jeśli zboczymy z drogi i skręcimy w prawo”, „co powie miś, gdy dojedziemy na miejsce”, „o czym marzą krowy pasące się na pastwisku” – wszystko co nas otacza może być tematem do śmiesznej rodzinnej historyjki.
4. Samochodowe ABC
Jest to zabawa dla starszych przedszkolaków. Polega na tym, by każdy z jej uczestników wybrał sobie dowolną literę alfabetu, a następnie bacznie wypatrywał swojej literki na rejestracjach innych samochodów. Za każdą odszukaną literę uczestnik dostaje punkt, a wygrywa ten, kto w określonym czasie uzbiera ich najwięcej.
5. Wspólne opowiadanie
Jedna osoba zaczyna opowieść, a każda z osób uczestniczących w zabawie dopowiada do niej po jednym lub kilka zdań. Opowieść może być śmieszna, straszna lub przybrać postać bajki – wszystko zależy od inwencji twórczej uczestników.
6. Lustereczko
Jest to zabawa, podczas której na pewno ubawicie się wszyscy. Polega ona na tym, że jeden z uczestników staje się lustrem dla drugiego i ma za zadanie powtarzać wszystkie gesty i miny osoby, która „patrzy w lustro”.
7. Co to za potrawa?
Najpierw jeden z graczy wymyśla coś do jedzenia, pozostali muszą to zgadnąć stawiając kolejno pytania, na które można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”.
8. Zabawa dłońmi
Z dłoni można wyczarować wiele rzeczy – mostek, domek, ptaka. A jeśli mamy przy sobie materiałową chusteczkę, na poczekaniu możemy zrobić z niej kukiełkę – wystarczy zawiązać na końcu chustki supeł, narysować na nim oczy, nos i buzię i nałożyć ją na palec.
9. Jaka to melodia?
Każdy z nas pamięta zasady teleturnieju o tym samym tytule. Wybierzcie jedną osobę, która będzie śpiewać, a zadaniem reszty jest zgadywanie z jakiej piosenki dana melodia pochodzi.
10. Mały traper
Na mapie kolorowym pisakiem zaznacz trasę (ze wszystkimi miejscowościami po drodze), którą będziecie musieli pokonać w drodze do celu. Zadaniem dziecka jest śledzić, czy wasza podróż przebiega zgodnie z planem.
11. Poezja podróżna
Po drodze zawsze się mija wiele różnych miejscowości o ciekawie brzmiących nazwach. Pobawcie się w układanie rymów lub krótkich wierszyków do tych nazw. Może być bardzo zabawnie!
12. Szpieg
Pobawcie się w Szerloka Holmesa. Po drodze na pewno będziecie mijać różne postacie – wymyślajcie różne historyjki na ich temat (kim są, gdzie mieszkają, dokąd zmierzają, kto na nich czeka, co zamierzają robić i tak dalej). W ten sam sposób można również „śledzić” samochody.
13. Gra w słówka
Jedna osoba podaje dowolne słowo (najlepiej rzeczownik), a następna – wyraz rozpoczynający się na literę, na którą kończy się poprzedni.
14. Kółko i krzyżyk
Tej zabawy nikomu nie trzeba przedstawiać. Chętnie bawią się w nią dzieci w różnym wieku i z powodzeniem opanuje ją nawet najmłodszy przedszkolak, jeśli jeszcze nie umie w nią grać. Możecie również zaproponować przedszkolakowi grę w statki.
FOTO: iStockphoto.com