
DOBRE SAMOPOCZUCIE
Strona główna / TEMAT DNIA / DOBRE SAMOPOCZUCIE / Jak morsować, żeby nie zachorować?
Moda na morsowanie ogarnęła całą Polskę, a miłośnicy zimnych kąpieli wyliczają korzyści dla zdrowia płynące z tej zimowej praktyki. Podpowiadamy, jak morsować, żeby uniknąć nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia skutków ekstremalnego zimna.
Choć coraz więcej osób docenia prozdrowotne właściwości zimnej wody, to jednak nie każdy i nie od zaraz może stać się morsem. Osoby cierpiące na choroby krążenia w pierwszej kolejności powinny skonsultować się z lekarzem. Zanurzenie ciała w bardzo zimnej wodzie wywołuje m.in. przyspieszenie akcji serca, co może być niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi. Lekarze jako główne przeciwskazania do morsowania wskazują takie choroby, jak padaczka, nadciśnienie tętnicze, borelioza oraz choroby mózgu. Jeśli chcesz bezpiecznie i bez obaw korzystać z zimowych kąpieli, konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci wykluczyć ewentualne zagrożenia i cieszyć się w pełni korzyściami z morsowania.
Morsowanie wymaga przygotowań i systematycznych treningów – specjaliści podkreślają, że organizm powinien stopniowo adaptować się do niskich temperatur. Krótkie, zimne prysznice w warunkach domowych na dobry początek pozwolą łatwo i bezpiecznie przyzwyczaić się do zimna. Warto też konsekwentnie zmniejszać temperaturę w mieszkaniu oraz ubierać się lżej, częściej wybierać sport i różne aktywności na świeżym powietrzu. Z morsowania powinny zrezygnować osoby, które w danym momencie czują spadek formy lub są przeziębione – lodowata woda może tylko pogorszyć ten stan albo wywołać powikłania.
Kilka niezbędnych porad, jak bezpiecznie morsować bez narażania się na infekcje
1. Zimną kąpiel najlepiej brać na czczo lub kilka godzin po posiłku
2. Przed zanurzeniem się w wodzie konieczna jest solidna rozgrzewka ok. 15 minut. Ważne jest, by była dosyć intensywna, jednak należy unikać sytuacji, w której spoceni wchodzimy do lodowatej wody – może się to zakończyć wówczas poważną infekcją i wysoką gorączką.
3. By uniknąć wyziębienia, przed kąpielą należy szybko rozebrać się i od razu wejść do wody, trzymając ręce w górze. Ważną wskazówką jest przygotowanie ręczników i ubrań na zmianę z taką precyzją, by po wyjściu z wody móc niezwłocznie się wysuszyć i ubrać – bez przedłużania momentu pozostawania mokrym na ekstremalnym zimnie.
4. Woda sięgająca do szyi utrudnia oddech i wpływa na tętno, dlatego osoby początkujące powinny zanurzyć się tylko częściowo i tylko na kilkadziesiąt sekund. Z każdą kolejną sesją ten czas można wydłużać i pozostaje on kwestią indywidualną – zależy od wieku, stanu zdrowia i doświadczenia. Morsy z długim stażem mogą sobie pozwolić na ponowne wejście do wody.
5. Po wyjściu z wody, ciało należy dokładnie osuszyć, a ubieranie rozpocząć od górnych partii ciała. Zadbaj, by Twoje ubranie było odpowiednio ciepłe.
6. Przygotuj termos z ulubioną herbatą – gorący napar idealnie rozgrzeje Cię od środka po seansie w lodowatej wodzie.
Tekst: Monika Laskowska-Baszak
Orzymaj 10% rabat
na pierwsze zakupy
Skandynawski Design
Sztuka pięknego życia