
Zalety kąpieli w ziołach
30 października, 2014Kąpiel w ziołach to tani i prosty zabieg pielęgnacyjny. Pozwoli nam się odprężyć, wyciszyć i poczuć jak w prawdziwym SPA. Ponadto zioła świetnie nawilżą skórę i pomogą zredukować cellulit i rozstępy.
Ciepła kąpiel to dla wielu z nas najlepszy odpoczynek po długim dniu. Czas kiedy wreszcie możemy się rozluźnić, poczytać książkę, posłuchać muzyki, wypić kieliszek ulubionego wina albo zamknąć oczy i nie robić zupełnie nic. Przygotowując kąpiel, przeważnie wlewamy do wody pachnący płyn, który obficie się pieni. Warto jednak zastąpić go naparem z ziół. Dla efektu wizualnego możemy też wrzucić płatki róż. Po seansie w ziołowej kąpieli poprawi się nasze krążenie, więc poczujemy się wypoczęte, nasza skóra będzie nawilżona, podrażniona cera ukojona. Wdychając zioła wraz z parą wodną, fundujemy sobie też leczniczą inhalację, która oczyszcza drogi oddechowe. Relaksująca kąpiel ponadto ułatwia zasypianie.
JAKIE ZIOŁA WYBRAĆ DO KĄPIELI
Lawenda, składniki wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, ma działanie relaksacyjne i ułatwia zasypianie. Warto połączyć ją z rumiankiem, który ma działanie kojące i rozjaśniające oraz melisą (idealnie łagodzi napięte nerwy). Taka mieszanka ziół będzie miała delikatny zapach. By przygotować napar wystarczy wrzucić kilka torebek herbatek ziołowych do miski, zalać gorącą wodą, zaparzać około 10 minut i wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą.
ZIOŁOWE KĄPIELE ODCHUDZAJĄCE
Walcząc z nadwagą, możemy wspomóc się kąpielami ziołowymi przyspieszającymi spalanie tłuszczu. Melisa, tymianek, bratek, liść brzozy, igliwie sosny i świerku – te zioła i rośliny mają działanie odchudzające. W czasie odchudzania warto więc regularnie brać kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego i świerkowego. Możemy też zaparzyć napar z melisy, bratków i tymianku. Olejek świerkowy ma też działanie antydepresyjne więc warto po niego sięgać w jesienne melancholijne wieczory.
KĄPIEL ZIOŁOWA DLA SKÓRY WRAŻLIWEJ
Kruche naczynka, skłonność do podrażnień – cera wrażliwa często reaguje alergicznie na wiele kosmetyków. Kąpiel w ziołach (woda nie może być gorąca) wzmocni i wyłagodzi problematyczną skórę. Najlepiej jest wykorzystać wówczas: arnikę, kasztanowiec, nagietek i skrzyp.
(mb)
foto: 123 RF
ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:
Jak przygotować relaksującą kąpiel?
5 domowych sposobów na zniszczone włosy