
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
31 lipca, 2009Masz kłopoty w małżeństwie, nie radzisz sobie w pracy lub po prostu chciałabyś lepiej poznać siebie? Postanowiłaś skorzystać z pomocy psychoterapeuty i chciałabyś wybrać odpowiednią osobę, ale nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Oto kilka rad, które podpowiedzą ci jak się do tego zabrać.
1. Kto to jest psychoterapeuta?
Nie każdy psycholog ( nawet ze specjalizacją kliniczną ) może prowadzić psychoterapię. Aby wykonywać ten zawód należy ukończyć wieloletnie szkolenie oraz odbyć własną psychoterapię. Dopiero wtedy można rozpocząć własną praktykę.
2. Jak wybrać psychoterapeutę?
Przede wszystkim pomyśl z jakiego typu osobą rozmawiałoby ci się najlepiej o twoich problemach. Czy to byłby mężczyzna, czy raczej kobieta? W jakim wieku miałaby być ta osoba? Zdarza się, że z różnych powodów nie czujemy się komfortowo zwierzając się np. mężczyźnie w wieku naszego ojca albo osobie młodszej od nas.
3. Poczta pantoflowa
Zastanów się, czy ktoś z twoich znajomych nie mógłby ci polecić jakiejś sprawdzonej osoby. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, istnieją fora internetowe, na których można dowiedzieć się czegoś więcej na temat terapeutów i samej terapii. Warto jednak nie zapominać, że ocena danego terapeuty jest bardzo subiektywna i to, co jednej osobie może nie pasować, drugą może satysfakcjonować.
4. Rodzaj terapii
W psychoterapii jest wiele kierunków, różniących się sposobem wyjaśniania problemów oraz podejściem do klienta. Najpopularniejsze z nich to: podejście psychoanalityczne, systemowe, egzystencjalne oraz poznawczo – behawioralne. Dowiedz się o nich więcej i zastanów, który jest ci najbliższy.
5. Hochsztaplerzy
Wśród psychoterapeutów, jak i w każdym innym zawodzie, trafiają się „czarne owce". W każdej chwili możesz poprosić swojego psychoterapeutę o pokazanie dokumentu zaświadczającego o ukończeniu odpowiedniego szkolenia. Warto też na pewno zapytać o to, czy wybrany przez ciebie psychoterapeuta poddawany jest superwizji czyli czy jego praca jest sprawdzana przez osobę znacznie bardziej doświadczoną zawodowo.
6. Cena
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z psychoterapii prowadzonej w prywatnym gabinecie, przygotuj się na wydatek od 80 do 120 zł za sesję, która trwa przeważnie 50 minut i odbywa się raz w tygodniu. Czas trwania psychoterapii może zawrzeć się w kilku sesjach, ale może również potrwać kilka lat.
Pamiętaj:
- Psychoterapeuta jest specjalistą po odpowiednim przeszkoleniu, którego ukończenie poświadcza certyfikat. Upewnij się czy ma uprawnienia do wykonywania zawodu.
- Aby wybrać dobrego dla siebie psychoterapeutę zastanów się, z kim najłatwiej byłoby ci rozmawiać o problemach. Pomyśl też nad kierunkiem psychoterapii, w którym chciałabyś, żeby ta osoba pracowała.
- Więcej na ten temat przeczytasz w książce Jerzego Aleksandrowicza „Psychoterapia. Poradnik dla pacjentów".
29.06.2009
foto:istockphoto.com