
Swinka
15 kwietnia, 2009Okres wylęgania świnki wynosi od 18 do 21 dni. Ta typowa dla wieku dziecięcego infekcja wirusowa objawia się bólami głowy, szyi i uszu.
Przedszkolak może mieć podwyższoną temperaturę ciała, czuć się zmęczony, utracić apetyt i uskarżać się na ból brzuszka. Gdy pojawi się charakterystyczny dla świnki obrzęk jednej lub obu ślinianek przy usznych (nadaje ona choremu malcowi charakterystyczny wygląd), dziecko ma kłopoty z żuciem i połykaniem pokarmu. Nawet przełykanie śliny może sprawiać mu ból.
Obrzęk zmniejsza się po 4-8 dniach i wtedy mij a także ryzyko zakażenia się (zarażenie następuje drogą kropelkową bądź przez kontakt fizyczny). Gorsze samopoczucie może trwać do około 7 dni. Infekcja mija w ciągu około 2 tygodni.
Trzeba pamiętać o tym, iż świnka jest szczególnie niebezpieczna dla chłopców – w następstwie choroby może bowiem dojść do zapalenia jąder, które prowadzi do bezpłodności. Organizm uodparnia się przeciwko śwince dzięki szczepieniu – dziś najczęściej stosowana jest szczepionka skojarzona odra / świnka / różyczka. Jest ona podawana w dwóch dawkach – gdy malec ma 11-14 miesięcy oraz ponownie w wieku 15-23 miesięcy. Jednakże u 10% zaszczepionych dzieci nie wykształca się wystarczająca odporność i w wyniku kontaktu z wirusem może rozwinąć się świnka.
Co możesz zrobić:
W trakcie infekcji chory malec potrzebuje dużo wypoczynku i spokoju – powinien więc leżeć w łóżku. Najlepiej podawać mu lekkie, chude posiłki w postaci papki. Ciepłe okłady pomagają złagodzić ból gardła. Zaproponujmy dziecku żucie gumy do żucia – to wspomaga odpływ śliny i zmniejsza uczucie ucisku w gardle. W trakcie choroby nie wolno podawać maluchowi kwaśnych napojów (np. soku pomarańczowego), gdyż pobudzają one produkcję śliny, a to jest bolesne. Pomocna natomiast będzie herbata, np. rumiankowa, czy też popijanie na paru z szałwii lub tymianku.
Foto: dreamstime.com