
Remont pokoju od A do Z
3 czerwca, 2010Twarde postanowienie, że samodzielnie wyremontujesz pokój dziecka, to stanowczo za mało. Zanim wywrócisz dom do góry nogami i rozpoczniesz prace remontowe, warto wiedzieć kilka szczegółów na temat prac, które na Ciebie czekają i wyborów, które trzeba będzie dokonać.
Wybierz farbę
Wszelkie poczynania mające na celu odnowienie mieszkania zacznij od doboru farby. A jest ich co nie miara, możliwości mamy bardzo wiele, którą z nich wybrać?
Farby emulsyjne do wnętrz dzielą się na trzy podstawowe grupy: odporne „tylko” na ścieranie na sucho, odporne na zmywanie, odporne na szorowanie. I te ostatnie są najmocniejsze – przy ich użyciu uzyskać można najtrwalsze wymalowania.
Wybór właściwej farby szczególnie ważny jest, gdy zamierzamy pomalować pokój dla dzieci. Jak wiemy, maluchy nie oszczędzają swoich pokoi i ściany w nich są bardzo często narażone na intensywne ścieranie i zabrudzenia. Jeśli pomalujemy ściany w dziecięcym pokoju odpowiednią farbą, nie będzie potrzeby ich ponownego odmalowywania. Dlatego do pomieszczeń, w których dzieci spędzają najwięcej czasu, należy stosować farby najtrwalsze, czyli odporne na szorowanie.
Niemniej istotnym parametrem przy wyborze farby jest jej bezpieczeństwo dla zdrowia naszych pociech a szczególnie tych najwrażliwszych – alergików. Uciążliwy stan nadwrażliwości organizmu na alergeny zawarte w powietrzu, pokarmach i innych produktach jest udziałem wielu dzieci. Aby zapobiec problemowi, koniecznie zwróć uwagę, czy farba, którą wybrałeś(łaś), posiada atest antyalergiczny i tym samym jest bezpieczna dla dzieci.
Przygotuj ściany do malowania
Przed rozpoczęciem malowania ściany należy dokładnie obejrzeć – w różnych miejscach potrzeć intensywnie dłonią aby sprawdzić, czy nie są skredowane, tzn. czy na dłoni nie pozostają ślady starych pigmentów. Jeśli tak – będzie konieczne gruntowanie impregnatem gruntująco-wzmacniającym. W przypadku, gdy ściany są jeszcze w dobrym stanie, wystarczy jedynie przemyć je wodą z dodatkiem mydła malarskiego przy pomocy pędzla „ławkowca”. Wszystkie miejsca, gdzie powłoka farby jest popękana lub odstaje od podłoża, powinny być namoczone, a luźno związana farba – usunięta.
Wszelkie pęknięcia ściany należy pogłębić metalową szpachelką oraz dokładnie zeskrobać jego brzegi i odpylić. Wąską szpachelką nałożyć masę szpachlową wzdłuż pęknięcia. Następnie w mokrą szparę wzdłuż pęknięcia zatopić taśmę z fizeliny lub siatkę zbrojącą. Szerszą szpachelką nałożyć szerszą warstwę szpachlówki i pozostawić ją do wyschnięcia – w czasie gdy będzie ona schła, można przystąpić do malowania sufitu.
Kolejnym krokiem będzie zagruntowanie powierzchni. Czynność ta ma za zadanie dokładnie ujednorodnić powierzchnię. Do tego celu należy zastosować specjalnie opracowaną farbę. Na tak przygotowaną ścianę możemy nałożyć pierwszą warstwę farby.
Malowanie
Sama farba to nie wszystko – w zależności od tego, co zamierzasz pomalować, jaką farbą, jakie podłoże i czy należy go odpowiednio przygotować- będą potrzebne różnego rodzaju narzędzia. My skupimy się na dwóch podstawowych: pędzlu i wałku.
Malowanie pędzlem to najpopularniejszy i najprostszy sposób malowania. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pędzli, mniejszych i większych, o różnych kształtach i wyprodukowanych z różnego rodzaju materiałów.
Zalety: przy pomocy pędzla można malować wszystkimi rodzajami farb, wodnymi i rozpuszczalnikowymi i w zasadzie każdy rodzaj podłoża od płaskich dużych powierzchni do małych i skomplikowanych detali.
Wady – malowanie pędzlem jest stosunkowo powolne i czasami na powierzchni pomalowanej pędzlem można zauważyć smugi powstałe po niestarannych pociągnięciach.
Malowanie wałkiem – najpopularniejszy obecnie sposób malowania farbami emulsyjnymi; malowanie wałkiem jest znacznie szybsze i łatwiejsze przy malowaniu dużych powierzchni, wałkiem nie można malować wszystkimi rodzajami farb – do farb rozpuszczalnikowych należy używać wałków wykonanych z odpowiednich odpornych na rozpuszczalniki materiałów;
Zalety: łatwo i szybko można pomalować niemal wszystko, szczególnie duże powierzchnie.
Wady – wałkiem można malować tylko w miarę równe i duże powierzchnie – do skomplikowanych kształtów lub większych nierówności, kątów i naroży należy użyć pędzla; aby dokładnie umyć wałek należy zużyć duże ilości wody.