
5 powodów, dla których warto pić herbatę latem
6 lipca, 2010Co pić, gdy z nieba leje się żar, i co podać dziecku, które nie lubi bezsmakowej wody? Na upalne dni polecamy herbaty, przeczytaj dlaczego…
1. Słodki napój jest niezdrowy
Piękne kolorowe etykiety, postaci zwierząt lub bohaterów ulubionych bajek – butelki i kartoniki ze słodkimi napojami są bardzo pożądanym przez maluchy produktem. Zanim sięgniesz po nie, by podać dziecku, pamiętaj, że większość z nich dostarcza nie tylko niezbędnej szczególnie w upały wody, ale także sporej ilości kalorii. Zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie za sobą otyłość, jest cały wachlarz. Napoje słodzone (obok innych słodyczy) to także prosta droga do próchnicy. Często zawierają również sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku i konserwanty, a one z kolei mają działanie alergizujące.
2. Herbatka owocowa jest zdrowa i smaczna
Zamiast słodkiego napoju podaj dziecku herbatkę owocową (wyśmienicie smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno). Wybieraj takie herbaty, które nie zawierają cukru ani sztucznych słodzików. Pamiętaj jednak, że malec nie powinien pić herbaty czarnej (zawiera teinę, garbniki i olejki eteryczne).
Zaparzanie herbatek w saszetkach jest bardziej czasochłonne niż przygotowanie rozpuszczalnych herbatek instant. Warto jednak poświęcić te kilka dodatkowych minut, ponieważ te do zaparzania mają dużo niższy stopień przetworzenia, a więc i lepsze właściwości prozdrowotne. Ponadto znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami napojów jest to, że w herbatach instant głównym składnikiem jest cukier.
3. Sposób na dobrą kondycję
Właściwości niektórych herbatek są ukierunkowane na rozwiązywanie problemów dietozależnych często dotyczących dzieci – tj. brak apetytu, obniżona odporność, osłabienie, trudności z koncentracją. Niektóre rodzaje herbat dla dzieci są dodatkowo wzbogacone o witaminy i mikroelementy. To cenne i dodatkowe źródło witamin przez cały rok, o którym warto pamiętać ale także w lecie, kiedy wraz z potem z organizmu wypłukują się cenne mikroelementy.
4. Gorąca herbata pomaga przetrwać upały
Czy wiesz, że Beduini na środku rozgrzanej pustyni piją gorącą herbatę? Oni z pewnością wiedzą jak radzić sobie z upałem… Przyjmując gorący napój powodujesz, że temperatura ciała się odrobinę podnosi powodując, że dopasowujesz się do otoczenia. Dzięki temu przestajesz odczuwać dyskomfort związany z upałem i się pocić. Dla odmiany wypicie zimnego napoju powoduje, że organizm na krótką chwilę się ochładza i chcąc dopasować się do otaczającej temperatury zaczyna wydzielać pot.
5. Zimna herbata orzeźwia
Hibiskus, głóg, czarny bez, dzika róża – owoce wchodzące w skład herbat działają orzeźwiająco. Mają wyśmienity smak i mogą być podstawą do stworzenia pysznych napojów, które z pewnością będą smakowały nawet najbardziej wytrawnemu małemu smakoszowi.
Przepis na pyszny koktajl herbaciany:
- szklanka herbaty z hibiskusa
- syrop malinowy do smaku
- gałka lodów waniliowych
Przeczytaj również:
- Herbata – eliksir zdrowia i urody
- Zielona herbata – siła spokoju
- Mini przewodnik po herbatach
- Smaczne i zdrowe herbatki dla dzieci